Odmiany folii wykorzystywane przy produkcji opakowań

Opakowania foliowe pojawiają się w wielu branżach i nie można im z pewnością ująć praktyczności. Dostępne są bardzo różne ich rodzaje, a co za tym idzie i wykorzystanie będzie nieco inne. Z pewnością świat pozbawiony takich opakowań niezwykle trudno sobie wyobrazić. Czy jednak wiemy, z jakich dokładnie są one wytwarzane i jakie pozwala nam to uzyskać właściwości?

Jakie folie wykorzystuje się w produkcji opakowań?

Najczęściej stosowanym materiałem w produkcji opakowań foliowych jest polietylen. Istotne jest jednak to, że jest on dostępny w wielu odmianach, a każda ma nieco inne właściwości i zastosowanie. Wyróżniamy m.in. HDPE, z którego wytwarza się woreczki oraz reklamówki – jest to polietylen o dużej gęstości, jest elastyczny, przeźroczysty i odporny na czynniki chemiczne. Dzięki takim właściwościom możliwe jest wykorzystywanie produktów z HDPE w celu zabezpieczania produktów spożywczych. Wyróżnia je ponadto bardzo niski koszt produkcji. Kolejne są opakowania wykonane z LDPE, czyli polietylenu o malej gęstości – takie opakowania są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od klasycznych woreczków foliowych, są nieco droższe od poprzednich, jednak mogą z powodzeniem być wykorzystywane wielokrotnie.

Trzecia grupa to opakowania wykonane z MDPE, czyli polietylenu o średniej gęstości. Można powiedzieć, że jest po pewnego rodzaju kompromis pomiędzy HDPE i LDPE, który poniekąd łączy w sobie ich cechy. Są one wytrzymałe mechanicznie i stosunkowo sztywne. Ostatnia grupa to wyroby z polipropylenu (PP). W tym wypadku mamy do czynienia z twardymi, wytrzymałymi i przeźroczystymi wyrobami.

Różne opakowania foliowe

Z różnych rodzajów folii mogą być wytwarzane opakowania, które mają stałe zastosowanie w naszym otoczeniu każdego dnia. Wyróżniamy pośród nich: woreczki foliowe, torebki foliowe, koperty foliowe, reklamówki, folie z rolki i ochronne, samoprzylepne. Prawda jest taka, że wybór foliowych opakowań jest bardzo szeroki i możemy z powodzeniem dopasować je do swoich potrzeb domowych lub przemysłowych.