Opakowania foliowe a środowisko. Fakty i mity

Opakowania foliowe przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Obecnie wykorzystywane technologie recyklingowe pozwoliły stworzyć produkty foliowe całkowicie bezpieczne dla środowiska. Pod względem funkcjonalnym w niczym nie ustępują tradycyjnym foliom, które znamy. Są równie bezpieczne i mocne, jednak w przeciwieństwie do klasycznych folii powstały z odzysku.

Dlaczego folie uważane są za szkodliwe dla środowiska?

W Polsce aż 80% odpadów sztucznych — plastiku, tworzyw sztucznych, folii trafia na wysypiska, tylko 7% jest ponownie wykorzystywanych do recyklingu, a aż 8% jest spalana. Niewątpliwie faktem przemawiającym za ograniczeniem używania na co dzień „zwykłych” foliówek jest ich czas zalegania w ziemi. W czystej formie ich biodegradacja trwa aż 400 lat.

Fakty na temat szkodliwości plastiku i folii

Prawdą jest, że z roku na rok wzrasta ilość odpadów z tworzyw sztucznych, a te są sporym problemem gospodarczym i zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Niemal 100% wszystkich produkowanych folii czy plastiku staje się odpadem jeszcze przed upływem 6 miesięcy od zakupu. Statystycznie na jednego mieszkańca Polski przypada aż 70 kg śmieci z tworzyw sztucznych. Jak widzimy, nie są to informacje optymistyczne i zaśmiecanie środowiska naturalnego to spory problem. Jednak jest pewne światełko w tunelu. Można zmniejszyć szkodliwość opakowań z folii, podnosząc świadomość w społeczeństwie i dokonując “mądrych” wyborów.

Mity dotyczące szkodliwości opakowań foliowych

Nie wszystkie opakowania foliowe mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Obecny rozwój biotechniki sprawił, że nie dość, że możliwy jest recykling tworzyw sztucznych, to zespoły naukowców stworzyły nowe polimery ulegające biodegradacji, które charakteryzują się podobnymi właściwościami, jak „stare folie” jednak te ulegają biodegradacji. Mowa tu o nowoczesnej technologii d2w.

Z drugiej strony celem zmniejszenia szkodliwości folii do większości branż (poza spożywczą) można używać folii ponownie przetworzone w formie granulatu i  produkcję worków foliowych z foli LDPE  z recyklingu.