Jakie typy opakowań foliowych wyróżniamy?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez torebek foliowych. Są one praktyczne, uniwersalne i można je wykorzystać do pakowania wielu produktów. Ich wszechstronność sprawia, że wyroby wykonane z folii znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. Rozwój gałęzi produkcji związanej z opakowaniami z tworzyw sztucznych sprawił, że torebki foliowe dostępne są w wielu różnych rodzajach. Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Tworzywa stosowane do wytwarzania folii

Folia do opakowań jest materiałem wytwarzanym z reguły z tworzywa sztucznego, a jej grubość nie przekracza dwóch milimetrów. Folię z tworzyw sztucznych produkuje się najczęściej dwoma sposobami. Pierwszy to wytłaczanie rękawa z rozdmuchem – surowiec poddany topnieniu wytłacza się przez okrągły otwór, a poddany wysokiemu ciśnieniu powietrza przybiera postać rękawa. Drugi sposób to wylewanie – stopiony materiał jest wytłaczany przez płaską dyszę i wylewany na cylinder poddawany procesowi chłodzenia. Folie mogą składać się z jednej lub wielu warstw. Folie z tworzyw sztucznych można łączyć z papierem lub folią aluminiową.

Rodzaje opakowań foliowych

Do najczęściej spotykanych opakowań foliowych należą opakowania woreczki i reklamówki HDPE, czyli z polietylenu o dużej gęstości. Charakteryzują się one dużą elastycznością i przezroczystością, są też odporne chemicznie. Najczęściej wytwarza się z nich reklamówki służące do pakowania zakupów spożywczych czy przemysłowych. Z HDPE produkowane są również cienkie woreczki foliowe jednorazowego użytku, wykorzystywane w sklepach oraz supermarketach. Są one bardzo mocne, dlatego można je stosować do pakowania zarówno artykułów żywnościowych, jak i przemysłowych. Reklamówki LDPE to opakowania foliowe z polietylenu o małej gęstości. Stanowią one mocniejszą wersję woreczków i reklamówek. Są grubsze, dlatego można je wykorzystać wielokrotnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie wilgoci. Znajdują zastosowanie w sklepach wielobranżowych, świetnie sprawdzają się w przypadku przenoszenia artykułów żywnościowych. Woreczki i reklamówki LDPE wykorzystuje się również do produkcji worków na śmieci o dużej pojemności. Osobny rodzaj opakowań foliowych stanowią opakowania z eurozawieszką oraz opakowania z klapką i klejem. Zawieszka to specjalnie zaprojektowane usztywnienie z otworem, dzięki któremu można powiesić produkt. Opakowania foliowe z klapką z klejem służą najczęściej do pakowania koszul, koszulek i innych ubrań. Na foliowym opakowaniu można zlecić przygotowanie nadruku. Opakowanie foliowe z nadrukiem wygląda bardziej elegancko, a przemyślany nadruk jest dodatkowym narzędziem marketingowym. Woreczek lub torebka foliowa z logo firmy czy hasłem reklamowym zapada w pamięć, pomagając budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.

Z foli wyprodukować można wiele rodzajów opakowań foliowych. Istotne, by były one solidne i wytrzymałe.