Jak powstają opakowania foliowe?

Opakowania foliowe, zwane również opakowaniami wielokrotnego użytku, od lat cieszą się ogromną popularnością ze względu na swą wytrzymałość, możliwość formowania i składania, doskonałe zabezpieczenie znajdujących się w nich produktów oraz stosunkowo nieduży koszt wyprodukowania. Niewiele osób jednak wie, w jaki sposób powstają. Jak wygląda to w praktyce?

Proces produkcji opakowań foliowych krok po kroku

Aby móc wyprodukować opakowanie foliowe niezbędny jest granulat, najczęściej z polietylenu, przy czym możliwe jest również dodawanie domieszek innych tworzyw sztucznych, które są stosowane są w celu zmiany właściwości surowca bazowego. Składniki te następnie trafiają do maszyny mieszającej i kolejno są podgrzewane do temperatury około 240oC, dzięki czemu zyskują plastyczną formę. Maszyna zwana ekstruderem wydmuchuje folię ku górze w formie rękawa mającego długość nawet kilkuset metrów. Gdy folia się ochładza walce spłaszczają rękaw, który następnie rozcinany jest na pasy za pomocą specjalnego noża – wtedy są one nawijane na specjalne bele. Dopiero po tej czynności materiał rozcinany jest na małe torebki, które znamy ze sklepów. Wydajność nowoczesnych maszyn sprawia, że możliwa jest produkcja ponad 150 sztuk opakowań foliowych na minutę.

Akcesoria do opakowań z tworzyw sztucznych

Na etapie produkcji możliwe jest również wykończenie opakowania specjalnymi nadrukami (np. logotypy klienta), uchwytami oraz eurozawieszkami. W przypadku tych ostatnich, są one niezbędne by móc zawiesić opakowanie na sklepowym haku, a tym samym lepiej wyeksponować towar. Takie eurozawieszki są produkowane na osobnych liniach produkcyjnych, a następnie w wysokiej temperaturze zgrzewane do opakowania, co zapewnia im trwałość. Jeśli chodzi o uchwyty, to wykonują je specjalne sztance, które wycinają otwory o odpowiedniej wielkości.

Opakowania foliowe są tanie przede wszystkim ze względu na zaawansowane procesy, dzięki którym ich produkcja przebiega w szybkim tempie i jest wysoce wydajna. Jeśli chcą Państwo zamówić opakowania foliowe dopasowane do specyfiki swojego biznesu, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym przedsiębiorstwem.