Jak powstają nadruki na opakowaniach foliowych?

Opakowania foliowe z nadrukiem to niezwykle uniwersalny gadżet. Współcześnie to jeden z popularniejszych nośników reklamowych dla firm z różnych branż. Dzięki nim można dotrzeć do nowych klientów oraz zapisać się w pamięci osób, które korzystały już z usług firmy. Technologia wykonywania nadruków dość dynamicznie się zmienia, oferując nowe możliwości. Jak powstają nadruki na opakowaniach foliowych?

Zalety opakowań foliowych z nadrukiem

Ze wszystkich foliowych opakowań z nadrukiem największym zainteresowaniem cieszą się torby i torebki. Dzięki nim uzyskuje się gwarancję bezpiecznego opakowania produktu, ale służą także w celach reklamowych. Na opakowaniach foliowych, w zależności od ich przeznaczenia, można umieścić napis, logo firmy bądź oryginalną grafikę. Woreczek czy torebka foliowa z nadrukiem zapada w pamięć, pomagając budować pozytywny wizerunek firmy i zwiększając rozpoznawalność marki. Są także jednym z popularniejszych nośników reklamowych dla firm z różnych branż. Torby foliowe z nadrukiem wykorzystywane są między innymi w lokalach gastronomicznych, sklepach spożywczych i piekarniach, księgarniach. Torebki foliowe z nadrukiem są tanim rozwiązaniem i doskonale prezentują się na przykład jako opakowanie na firmowy upominek.

Jak powstają nadruki na torbach foliowych?

Do zadruku toreb foliowych wykorzystuje się najczęściej technologię rotograwiury oraz metodę fleksodruku, które różnią się od siebie zastosowaniem. Rotograwiurę stosuje się w przypadku niewielkich partii produktów. Fleksodruk pozwala na szybką, masową produkcję. Metoda ta jest tańsza niż druk offsetowy pomimo tego, że oferuje zbliżoną jakość. Obecnie wykorzystuje się fleksografię, która posługuje się drukiem UV, co pozwala na zmniejszenie kosztów, w porównaniu do innych technik drukarskich. Nadruki fleksograficzne wykonywane są za pomocą nowoczesnych drukarek. To forma druku wypukłego, wymagająca wcześniejszego zaprojektowania formy drukowej. Umieszcza się ją pomiędzy cylindrem formowym oraz dociskającym i pozwala na nadrukowanie danego motywu na materiale. Stosowane farby bardzo dobrze przylegają do podłoża oraz szybko schną. Nadruki fleksograficzne często wykonywane są na opakowaniach na żywność – dlatego muszą być odporne na działanie tłuszczów, soli i kwasów oraz na zmianę temperatur. Uznaje się je za jedne z najtrwalszych materiałów drukowanych.